Leczenie uzależnień behawioralnych

Uzależnienia behawioralne

 

Większość ludzi rozumie uzależnienie, jeśli chodzi o uzależnienie od substancji takich jak alkohol, nikotyna, narkotyki, a nawet leki na receptę. Trudno jednak pojąć koncepcję zachowań uzależniających. Jednak możliwe jest również rozwinięcie uzależnienia behawioralnego. W rzeczywistości ludzie mogą uzależnić się od hazardu, internetu, telefonu czy seksu.

Niektóre z tych czynności są tak normalne, że trudno uwierzyć, iż ludzie mogą się od nich uzależnić. Jednak cykl uzależnienia wciąż może przejąc kontrolę, sprawiając, że codzienne życie będzie ciągłą walką. W niektórych przypadkach ludzie mogą również doświadczyć wycofania, negatywnych emocji oraz innych objawów, jeżeli nie są w stanie zaangażować się w aktywność.

Uzależnienia behawioralne, które leczymy :

 

Hazard –

czyli uzależnienie od grania w np. loterie i gry liczbowe, automaty do gier, kasyna online, ruletka, zakłady sportowe, gra na giełdzie, gry karciane.

Wyróżniamy cztery fazy hazardu:

Faza zwycięstw –  podczas której gracz, gra jedynie czasasmi, bardziej marząc o dużej wygranej niż faktynie na nią licząc. Po pewnym czasie zaczyna odczuwać duże pobudzenie, coraz więcej czas poświęca grze i podnosi stawki, nawet drobna wygrana powoduje u niego euforię.

Faza strat – coraz większe tracone stawki powodują duże straty, skupia się na zdobywaniu pieniędzy na grę, zaniedbuje obowiązki zawodowe i domowe licząc na wielką wygraną.

Faza desperacji – hazardzistka wpada w kłopoty finansowe, pojawia się u niej psychiczne oraz fizyczne wyczerpanie, poczucie winy z powodu długów, ale nie jest w stanie przestać grać

Faza utraty nadziei- rośnie poczucie pustki i beznadziei, hazardzistka może ponieść ogromne straty zakupoholizm – 

nadmierne, kompulsywne, nieprzemyślane i dysfunkcjonalne robienie zakupów, niepohamowana pokusa i potrzeba robienia zakupów, która sprowadza się do nabywania niepotrzebnych i wcześniej niezaplanowanych dóbr.

jedzenioholizm –

Jest to zaburzenie w odżywaniu które charakteryzuje się kompulsywnym objadaniem się. Osoba uzależniona spożywa pokarmy nawet przy fizycznym odczuwaniu głodu. Towarzyszą mu częste napady żarłoczności, dzięki którym chora osoba rozładowuje swoje napięcie. Dla osoby uzależnionej od jedzenia, każdy nadprogramowy kęs jedzenia, jest tym, czym papieros dla palacza. Szacuje sie, że problem dotyczy ok. 30 % populacji.

uzależnienie od internetu – siecioholizm

Możemy mówić o uzależnieniu od Internetu wówczas , gdy zmienia się jego rola i z narzędzia staje się sposobem na życie oraz zaburza inne sfery : zawodową, rodzinną , społeczną. Korzystając z wirtualnych namiastek, przestaje uczestniczyć w realnym życiu. Zagrożenie związane z używaniem Internetu dotyczy przede wszystkim młodego pokolenia.

Seksoholizm –

Zgodnie z definicją dr. Bohdana Woronowicza ,, Seksoholizm to stan psychiczny charakteryzujący się przede wszystkim stałym, wewnętrznym przymusem (silną potrzebą) realizowania w warunkach realnych bądź wirtualnych, z przedmiotami lub osobami, czynności/ zachowań o charakterze erotycznym lub seksualnym.’’

Kobiety uzależnione od seksu nie potrafią się nim cieszyć w naturalny sposób i traktować go jako intymnej relacji. Zachowania seksualne, które praktykują: obsesyjna masturbacja, stosunki seksualne z przypadkowymi osobami, snucie obsesyjnych fantazji seksualnych, wojeryzm, ekshibicjonizm, sadomasochizm, nabywanie materiałów pornograficznych, korzystanie z usług erotycznych przez telefon, internet i wiele innych zachowań. Dane zachowanie staje się dla nich priorytetową potrzebą, natomiast zdrowie, rodzina, praca schodzi na dalszy plan. Seksoholiczki to kobiety, które utraciły kontrolę nad zachowaniami seksualnymi, czują wewnętrzny przymus wykonywania danej czynności. Euforia wywołana przez dane zachowanie trwa krótko, po czym przychodzi smutek, poczucie winy, wstyd.

W NASZYM OŚRODKU WENUS ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ WSPARCIE SEKSUOLOGA!!!!

Pracoholizm – 

Rodzaj uzależnienia objawiającego się obsesyjną i wewnętrznym przymusem wykonywania pracy lub innych czynności z nią związanych typu przymus myślenia pracy. U pracoholiczki następuje zaburzenie równowagi między istotnymi dla niej sferami życia. Cierpi na tym rodzina, bliskie relacje, hobby, zainteresowania, czas na sen i odpoczynek.Szacuje się , że problem pracoholizmu dotyczy ok. 5 % społeczeństwa.

INNE

Mniej popularne, jednak wciąż uniemożliwiające funkcjonowanie w społeczeństwie. 
 
 • fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego,
 • uzależnienie od gier komputerowych,
 • kleptoholizm (uzależnienie od kradzieży), 
 • tanoreksję (uzależnienie od opalania się),
 • ortoreksję (nadmierna koncentracja na zdrowym jedzeniu),
 • bigoreksja (przesadna dbałość o własną sylwetkę poprzez podejmowanie ćwiczeń fizycznych , dietę etc. ).
 

U podłoża każdego uzależnienia leży potrzeba regulowania stanów emocjonalnych poprzez wykonywanie powyższych nałogowych zachowań. Nie ma wyraźnych różnic pomiędzy uzależnieniem od substancji psychoaktywnych : alkohol, narkotyki, leki a uzależnieniami behawioralnymi. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku kobiety uzależnione poszukują kontaktu z używką w drugim z wykonywaniem danej czynności.

W obu przypadkach występuje silny przymus wykonywania danej czynności , następuje utrata kontroli oraz koncentracja życia wokół danego zachowania. Mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego w postaci różnych dolegliwości : bóle głowy, bóle mięśniowe, potliwość, problemy ze snem, irytacja, niepokój, rozdrażnienie.


W naszej fundacji oferujemy autorski program terapeutyczny, tak abyś mogła podjąć skuteczne leczenie i zacząć życie na nowo, bez potrzeby sięgania po alkohol. Proponujemy terapię stacjonarną, 4-tygodniowy pobyt w ośrodku jak i ambulatoryjną.

 • terapię grupową
 • terapię indywidualną
 • konsultacje z lekarzem psychiatrą
 • warsztaty
 • codzienną relaksację
 • medytację
 • zajęcia ruchowe
 • wsparcie Recovery Coacha
 • zdrowe jedzenie i suplementację sprzyjającą wychodzeniu z uzależnienia

Oraz wspaniałą atmosferę, pełną ciepła, zrozumienia, a wszystko po to byś mogła zacząć żyć na nowo.

 

Jesteśmy po to by Tobie pomóc. Wspieramy kobiety w leczeniu uzależnień, na każdym etapie rozwoju choroby.