uzależnienia
behawioralne

Uzależnienia behawioralne

 

Większość ludzi rozumie uzależnienie, jeśli chodzi o uzależnienie od substancji takich jak alkohol, nikotyna, narkotyki, a nawet leki na receptę. Trudno jednak pojąć koncepcję zachowań uzależniających. Jednak możliwe jest również rozwinięcie uzależnienia behawioralnego. W rzeczywistości ludzie mogą uzależnić się od hazardu, internetu, telefonu czy seksu.

Niektóre z tych czynności są tak normalne, że trudno uwierzyć, iż ludzie mogą się od nich uzależnić. Jednak cykl uzależnienia wciąż może przejąc kontrolę, sprawiając, że codzienne życie będzie ciągłą walką. W niektórych przypadkach ludzie mogą również doświadczyć wycofania, negatywnych emocji oraz innych objawów, jeżeli nie są w stanie zaangażować się w aktywność.

Uzależnienia behawioralne, które leczymy :

 

Hazard –

czyli uzależnienie od grania w np. loterie i gry liczbowe, automaty do gier, kasyna, kasyna online, ruletka, zakłady sportowe, gra na giełdzie, gry karciane.

Wyróżnia się cztery fazy hazardu:

Faza zwycięstw – na tym etapie gracz uprawia hazard okazjonalnie, marzy o dużej wygranej, z czasem zaczyna odczuwać duże pobudzenie, coraz więcej czas poświęca grze i podnosi stawki, nawet drobna wygrana powoduje u niego euforię.

Faza strat – gracz obstawia coraz wyższe stawki, co powoduje duże straty, skupia się na zdobywaniu pieniędzy na grę, zaniedbuje obowiązki zawodowe i domowe licząc na wielką wygraną.

Faza desperacji – hazardzistka wpada w kłopoty finansowe, pojawia się u Niej psychiczne, jaki fizyczne wyczerpanie, poczucie winy z powodu długów, ale nie jest w stanie przestać grać

Faza utraty nadziei- rośnie poczucie pustki i beznadziei, hazardzistka może ponieść ogromne straty – utrata rodziny, pracy, spirala długów, jak i podejmować próby samobójcze.

zakupoholizm – 

nadmierne, kompulsywne, nieprzemyślane i dysfunkcjonalne robienie zakupów, niepohamowana pokusa i potrzeba robienia zakupów, która sprowadza się do nabywania niepotrzebnych i wcześniej niezaplanowanych dóbr.

jedzenioholizm –

Jest to zaburzenie w odżywaniu które charakteryzuje się kompulsywnym objadaniem się. Osoba uzależniona spożywa pokarmy nawet przy fizycznym odczuwaniu głodu. Towarzyszą mu częste napady żarłoczności, dzięki którym chora osoba rozładowuje swoje napięcie. Dla osoby uzależnionej od jedzenia, każdy nadprogramowy kęs jedzenia, jest tym, czym papieros dla palacza. Szacuje sie, że problem dotyczy ok. 30 % populacji.

uzależnienie od internetu – siecioholizm

Możemy mówić o uzależnieniu od Internetu wówczas , gdy zmienia się jego rola i z narzędzia staje się sposobem na życie oraz zaburza inne sfery : zawodową, rodzinną , społeczną. Korzystając z wirtualnych namiastek, przestaje uczestniczyć w realnym życiu. Zagrożenie związane z używaniem Internetu dotyczy przede wszystkim młodego pokolenia.

Seksoholizm –

Zgodnie z definicją dr. Bohdana Woronowicza ,, Seksoholizm to stan psychiczny charakteryzujący się przede wszystkim stałym, wewnętrznym przymusem (silną potrzebą) realizowania w warunkach realnych bądź wirtualnych, z przedmiotami lub osobami, czynności/ zachowań o charakterze erotycznym lub seksualnym.’’

Kobiety uzależnione od seksu nie potrafią się nim cieszyć w naturalny sposób i traktować go jako intymnej relacji. Zachowania seksualne, które praktykują: obsesyjna masturbacja, stosunki seksualne z przypadkowymi osobami, snucie obsesyjnych fantazji seksualnych, wojeryzm, ekshibicjonizm, sadomasochizm, nabywanie materiałów pornograficznych, korzystanie z usług erotycznych przez telefon, internet i wiele innych zachowań. Dane zachowanie staje się dla nich priorytetową potrzebą, natomiast zdrowie, rodzina, praca schodzi na dalszy plan. Seksoholiczki to kobiety, które utraciły kontrolę nad zachowaniami seksualnymi, czują wewnętrzny przymus wykonywania danej czynności. Euforia wywołana przez dane zachowanie trwa krótko, po czym przychodzi smutek, poczucie winy, wstyd.

W NASZYM OŚRODKU WENUS ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ WSPARCIE SEKSUOLOGA!!!!

Pracoholizm – 

Rodzaj uzależnienia objawiającego się obsesyjną i wewnętrznym przymusem wykonywania pracy lub innych czynności z nią związanych typu przymus myślenia pracy. U pracoholiczki następuje zaburzenie równowagi między istotnymi dla niej sferami życia. Cierpi na tym rodzina, bliskie relacje, hobby, zainteresowania, czas na sen i odpoczynek.Szacuje się , że problem pracoholizmu dotyczy ok. 5 % społeczeństwa.

INNE

Mniej popularne, jednak wciąż uniemożliwiające funkcjonowanie w społeczeństwie. 
 
 • fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego,
 • uzależnienie od gier komputerowych,
 • kleptoholizm (uzależnienie od kradzieży), 
 • tanoreksję (uzależnienie od opalania się),
 • ortoreksję (nadmierna koncentracja na zdrowym jedzeniu),
 • bigoreksja (przesadna dbałość o własną sylwetkę poprzez podejmowanie ćwiczeń fizycznych , dietę etc. ).
 

U podłoża każdego uzależnienia leży potrzeba regulowania stanów emocjonalnych poprzez wykonywanie powyższych nałogowych zachowań. Nie ma wyraźnych różnic pomiędzy uzależnieniem od substancji psychoaktywnych : alkohol, narkotyki, leki a uzależnieniami behawioralnymi. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku kobiety uzależnione poszukują kontaktu z używką w drugim z wykonywaniem danej czynności.

W obu przypadkach występuje silny przymus wykonywania danej czynności , następuje utrata kontroli oraz koncentracja życia wokół danego zachowania. Mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego w postaci różnych dolegliwości : bóle głowy, bóle mięśniowe, potliwość, problemy ze snem, irytacja, niepokój, rozdrażnienie.

Uzależnienia behawioralne nie pojawiają się nagle. Rozwijają się stopniowo, etapami tak jak uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków. Kobiety natomiast doświadczają znacznie szybciej niż mężczyźnie negatywnych konsekwencji społecznych, psychologicznych i zdrowotnych, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, tak samo to uzależnienie można podzielić na cztery fazy. 

I : POCZĄTKOWA

Może trwać kilka lat i nie wzbudzać żadnych podejrzeń wśród bliskich, jak i samej uzależnionej. Natomiast niezwykle ważny jest tu stosunek Kobiety do danej czynności. Potencjalna uzależniona Kobieta odkrywa, że dana czynność jest dla Niej szczególnie przyjemna i odprężająca. Zaczyna traktować dane zachowanie jako lekarstwo na wszystko.

II : OSTRZEGAWCZA

 

Kobieta zaczyna szukać okazji, aby wykonywać daną czynność jak najczęściej. W przypadku hazardu może to być na przykład zakładanie kont na stronach oferujących hazard on-line gdzie systematycznie wpłaca pewne kwoty. 

III : KRYTYCZNA

Kobieta traci kontrolę nad danym zachowaniem, zaniedbuje obowiązki rodzinne, zawodowe, domowe. Często porzuca też swoje dotychczasowe zainteresowania i hobby. Problem uzależnienia coraz bardziej staje się zauważalny. Cierpi cała rodzina, a także sama Kobieta, która ma wyrzuty sumienia i poczucie winy ze względu na zaniedbywanie rodziny. Ma poczucie pustki, bezradności. Składa najbliższym przysięgi np. o zaprzestaniu grania w kasynie.

IV : CHRONICZNA

W ostatnim etapie pogarsza się stan psychiczny i fizyczny, najczęściej następuje rozpad więzi rodzinnych z mężem oraz dziećmi, mimo wyrzutów sumienia kobieta nadal brnie w swój nałóg. Pojawiają się myśli samobójcze a nawet próby samobójcze – jest to ostateczny akt desperacji Kobiety uzależnionej.
W Ośrodku Terapii Wenus oferujemy Tobie autorski program terapeutyczny, byś mogła podjąć skuteczne leczenie i zacząć żyć na nowo, bez przymusu wykonywania danej czynności.

 

 

Proponujemy terapię stacjonarną ( 4-tygodniowy ) pobyt w Ośrodku jak i ambulatoryjną. Podchodzimy do leczenia uzależnienia holistycznie jako chorobę ciała – umysłu – duszy. W ramach pobytu w Ośrodku Terapii Wenus otrzymasz :

 • terapię grupową
 • terapię indywidualną
 • konsultacje z lekarzem psychiatrą
 • warsztaty
 • codzienną relaksację
 • medytację
 • zajęcia ruchowe
 • wsparcie Recovery Coacha
 • zdrowe jedzenie i suplementację sprzyjającą wychodzeniu z uzależnienia

Oraz wspaniałą atmosferę, pełną ciepła, zrozumienia, a wszystko po to byś mogła zacząć żyć na nowo.

 

Jesteśmy po to by Tobie pomóc. Wspieramy kobiety w leczeniu uzależnień, na każdym etapie rozwoju choroby. 

+4857257037