Uzależnienia

Uzależnienia

 
Każde uzależnienie jest bardzo poważną chorobą, które charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności, lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Uzależnienie to stan, w którym człowiek  uwikłany w nie, traci wolność decydowania o sobie. W ostatecznym etapie, nieleczone  może prowadzić do śmierci. Względem „zwykłej” choroby, uzależnienie jest o tyle specyficzne, że osoba na nią cierpiąca może bardzo długo nie zdawać sobie sprawy z tego faktu i zaprzeczać pomimo oczywistych objawów i strat. Należy pamiętać, że w przypadku uzależnienia choruje nie tylko kobieta uzależniona, ale cała jej rodzina.

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIE ZA PÓŹNO, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

czy ja jestem uzależniona?

 
 

W Polsce stosuje się kryteria diagnostyczne zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10. Zgodnie z nią mamy do czynienia z uzależnieniem, jeśli w ciągu ostatniego roku wystąpią trzy lub więcej objawów. Warto zatem uczciwie odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Czy odczuwasz silną potrzebę / przymus spożywania np. ALKOHOLU / NARKOTYKU/ LEKU bądź wykonywania danej czynności ?
  • Czy miewasz trudności z kontrolowaniem spożywania danej substancji bądź danego działania (trudności w unikaniu rozpoczęcia, ograniczenia lub zakończenia)?
  • Czy po przerwaniu picia / zażywania leku, czy narkotyku / danej czynności pojawia się negatywne samopoczucie psycho – fizyczne (np. rozdrażnienie, niepokój, obniżenie nastroju, zaburzenia snu, drżenie rąk, potliwość, wymioty), które znika lub słabnie po wypiciu / zażyciu wykonaniu danej czynności ?
  • Czy nastąpiło wzrost tolerancji na używkę ?
  • Czy ta sama dawka alkoholu/ narkotyku/ leku nie przynosi już oczekiwanego efektu? Czy potrzebujesz spożywania większych ilości alkoholu / narkotyku/ leku dla wywołania efektu spowodowanego poprzednio mniejszymi dawkami?
  • Czy zaniedbujesz inne sfery życia: zawodową, rodzinną, społeczną?
  • Czy nastąpiła utrata zainteresowań, hobby, przyjemności ?
  • Czy pijesz alkohol, zażywasz narkotyki / leki / kontynuujesz dane działania mimo świadomości o jego szkodliwości dla zdrowia?

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy jesteś osobą uzależnioną, warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Zapraszamy na pierwszą konsultację, podczas której odpowiemy na nurtujące Ciebie pytania, a w razie potrzeby dobierzemy plan leczenia dostosowany do rozwoju choroby oraz Twojej indywidualnej sytuacji.