Leczenie narkomanii

Problem wielu uzależnień nie jest znany od dzisiaj, jednak z roku na rok sytuacja się pogarsza, mimo starań służb, które są odpowiedzialne za likwidację z obiegu substancji zakazanych. Ośrodek leczenia narkomanii, taki jak nasz to miejsce dla osób, które wymagają specjalistycznej terapii i pomocy ze strony specjalistów. Jak przebiega leczenie narkomanii?

Narkomania – czym się charakteryzuje?

Istnieją w Polsce liczne ośrodki leczenia narkomanii, jednak w Polsce wciąż niewystarczająco mówi się o tym problemie, bowiem wciąż odnotowywane są nowe przypadki zachorowań. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych stanowi dla narkomana źródło problemów nie tylko zdrowotnych, ale też społecznych, prawnych i psychologicznych. Nałóg nie tylko dotyczy narkomana, ale też rodziny i najbliższego otoczenia. Pod wpływem substancji psychoaktywnych zmienia się zachowanie, sposób postępowania i myślenia osoby uzależnionej. Ośrodek leczenia narkomanii w Warszawie zapewnia fachową pomoc, np. terapię, nie tylko dla chorych, ale i bliskich.

Jak przebiega leczenie narkomanii?

Proces leczenia narkomanii jest długotrwały i często niełatwy. Przeprowadzony musi być w specjalistycznych ośrodku leczenia narkomanii, który jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę medyczną. Bardzo ważna jest świadoma decyzja osoby uzależnione o chęci wyjścia z nałogu. Jest to pierwszy, jednakże najtrudniejszy krok. W następstwie tego chory wysyłany jest na odwyk narkotykowy, który obejmuje detoks oraz terapię, która jest dopasowana do potrzeb osoby uzależnionej. Głównym celem detoksykacji jest wydalenie z organizmu wszystkich niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Terapia najczęściej odbywa się w zamkniętym ośrodku pod czujnym okiem lekarzy oraz psychoterapeutów, którzy są przygotowani teoretycznie i praktycznie na każdą ewentualność i reakcję osoby uzależnionej. Kolejnym etapem leczenia poza terapią jest ponowna socjalizacja, która pozwoli wdrożyć osobę uzależnioną do wejścia do społeczeństwa. Dzięki temu istnieje szansa, by narkoman prowadził normalne życie bez uzależnienia od substancji zakazanych.

narkomania

 

Uzależnienie od narkotyków definiuje się jako przewlekłe, nawracające zaburzenie charakteryzujące się kompulsywnym poszukiwaniem narkotyków, ciągłym zażywaniem pomimo szkodliwych konsekwencji oraz długotrwałymi zmianami w mózgu. Uważa się, że jest to zarówno złożone zaburzenie mózgu, jak i choroba psychiczna. Uzależnienie jest najpoważniejszą formą pełnego spektrum zaburzeń związanych z używaniem substancji i jest chorobą medyczną spowodowaną wielokrotnym niewłaściwym stosowaniem substancji. Narkotyki uzależniają pracę mózgu poprzez produkcję przyjemności (znany w nauce jako nagroda). Wyzwalają system nagradzania mózgu i przerywają normalny przepływ wiadomości. 

NAJCZĘŚĆIEJ ZAŻYWANE OBECNIE NARKOTYKI : 

 •  kanabinole : marihuana, haszysz
 •  substancje halucynogenne / psychodeliki: LSD, grzyby halucynogenne, MDMA, meskalina, harmina, DMT, AMT
 •  psychostymulanty : kokaina, mefedron, amfetamina, metaamfetamina, ecstasy (MDMA )
 •  opiaty : heroina, morfina
 •  dopalacze

Kobiety doświadczają znacznie szybciej niż mężczyźni negatywnych, konsekwencji społecznych, psychologicznych i zdrowotnych nałogu .

NARKOMANIA JEST CHOROBĄ ROZWIJAJĄCĄ SIĘ STOPNIOWO, ETAPAMI:

I : ZAŻYWANIE NARKOTYKÓW TOWARZYSKO

Może trwać dłuższy czas i nie wzbudzać żadnych podejrzeń wśród bliskich, jak i samej uzależnionej. Zażywanie narkotyków odbywa się wówczas okazjonalnie np. podczas imprez, spotkań towarzyskich. Przeważnie wszystko zaczyna się od miękkich narkotyków.

Ważny jest stosunek kobiety do używki. Potencjalna narkomanka odkrywa, że działanie narkotyku jest dla niej szczególnie przyjemne i odprężające. Zaczyna traktować narkotyk jako środek na poprawę humoru – sięga po niego, kiedy ma zły nastrój, jest przygnębiona, zdenerwowana, chce, „zrobić wrażenie‘’ na grupie rówieśniczej, dodać sobie ‘’ odwagi ‘’ lub zyskać akceptację grupy.

Rośnie jej fascynacja narkotykiem, sięga po niego częściej i w większych ilościach.

II : OSTRZEGAWCZA

Kobieta zaczyna szukać okazji, aby sięgnąć po narkotyk np. organizowanie imprez, wyjść towarzyskich. Po zażyciu narkotyku ma lepsze samopoczucie. Może zaczynać też zażywać narkotyki w samotności.

III : KRYTYCZNA

Kobieta traci kontrolę nad ilością zażywanych narkotyków, zaniedbuje obowiązki rodzinne, szkolne/zawodowe, domowe.

Często porzuca też swoje dotychczasowe zainteresowania i hobby. Problem z uzależnieniem od narkotyków coraz bardziej staje się zauważalny. Cierpi cała rodzina, a także sama Kobieta, która ma wyrzuty sumienia i poczucie winy.

Składa najbliższym przysięgi o zaprzestaniu używania narkotyków.

Może zażywać narkotyki ciągami na przemian z okresami całkowitej abstynencji dla poprawy zdrowia i udowodnienia rodzinie swojej  „silnej woli ” oraz „ja nie mam problemu”.

IV : CHRONICZNA

Uzależniona kobieta zażywa ciągami, a jakakolwiek przerwa powoduje silne objawy abstynencyjne. Często zażywa narkotyki już rano. Pogarsza się zdecydowanie stan psychiczny i fizyczny. Potrzebne są coraz większe dawki, ze względu na rosnącą tolerancję na narkotyk. Następuje rozpad więzi rodzinnych, wyniszczenie organizmu oraz myśli połączone z próbami samobójczymi.

Ostateczne efekty nieleczonej narkomanii są dramatyczne :

 •  próby samobójcze,
 •  śmierć z przedawkowania – organizm Kobiety przegrywa walkę z narkotykiem,
 •  psychozy,
 •  choroby psychiczne,
 •  trwałe uszkodzenia mózgu.

W naszej fundacji oferujemy autorski program terapeutyczny, tak abyś mogła podjąć skuteczne leczenie i zacząć życie na nowo, bez potrzeby sięgania po alkohol. Proponujemy terapię stacjonarną, 4-tygodniowy pobyt w ośrodku jak i ambulatoryjną.

W ramach pobytu w Ośrodku Terapii Wenus otrzymasz :

 •  terapię grupową
 •  terapię indywidualną
 •  konsultacje z lekarzem psychiatrą
 •  warsztaty
 •  codzienną relaksację
 •  medytację
 •  zajęcia ruchowe
 •  wsparcie Recovery Coacha
 •  zdrowe jedzenie i suplementację sprzyjające wychodzeniu z narkomanii

Oraz wspaniałą atmosferę, pełną ciepła, zrozumienia, a wszystko po to byś mogła zacząć żyć na nowo, bez potrzeby sięgania po narkotyki.

 

JESTEŚMY PO TO BY TOBIE POMÓC.