Leczenie alkoholizmu

Początki wyglądają niegroźnie, bowiem jest to jedna lampka wina dla wieczornego relaksu czy dwie puszki piwa po pracy na złagodzenie stresu spowodowanego nadmiarem obowiązków. Z czasem jednak okazuje się, że dzień bez kropli napoju wysokoprocentowego to dzień stracony, a brak tego rodzaju płynów wiąże się z obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem, a niekiedy agresją. Prowadzony przez nas ośrodek leczenia alkoholizmu w Warszawie zapewnia fachową pomoc. Co zrobić, by zerwać z uzależnieniem?

Jak się leczy alkoholizm?

W głównej mierze proces ten opiera się na indywidualnej oraz grupowej psychoterapii. Specjaliści stosują różnego rodzaju techniki i metody, by pomóc chorym w walce z uzależnieniem, jakim jest alkoholizm. Należy pamiętać, że zerwanie z nałogiem to bardzo długotrwały proces, którego sukces zależy przede wszystkim od zaangażowania oraz motywacji samej osoby uzależnionej, czyli alkoholika.
Głównym celem terapii alkoholowej oraz leczenia, które odbywają się w ośrodku jest przygotowanie pacjenta do samodzielnej walki z nałogiem, a także zachowanie przez niego abstynencji, bowiem alkoholikiem zostaje się do końca życia.


Zdiagnozowanie i leczenie alkoholizmu są bardzo trudne, bowiem ciężko określić cienką granicę, która oddziela niewinny nawyk od poważnej choroby. W naszym ośrodku wiemy, że gdy pojawia się zależność psychiczno-fizyczna, która uniemożliwia samodzielną rezygnację ze spożywania napojów wysokoprocentowych, niezbędne jest rozpoczęcie walki z chorobą i udanie się o pomoc do specjalistów, takich jak Ci pracujący w naszym ośrodku leczenia alkoholizmu. Kluczowy jest też dobór odpowiedniej terapii, która jest tylko jednym z wielu elementów, które mają na celu osiągnięcie konkretnego efektu, jakim jest bezpowrotne wyjście z nałogu.
Prowadzony przez nas ośrodek terapii i leczenia alkoholizmu zapewnia pomoc w postaci diagnozy i uświadomienia problemu. Jest to pierwszy krok, który powinien być samodzielnie postawiony przez alkoholika, który wyraża chęć uczestnictwa w specjalistycznej terapii. Kolejnym etapem leczenia alkoholizmu jest odcięcie chorego od źródeł alkoholu oraz detoks, który ma za zadanie ustabilizowanie biochemicznych funkcji organizmu. Ważne jest też regularne uczestnictwo w terapii, podczas której specjaliści okazują wsparcie z zakresu psychologii i psychiatrii. Często działania te obejmują także pracę terapeutyczną z rodziną i najbliższym środowiskiem osoby uzależnionej.


alkoholizm

Odprężenie, świetny humor, pewność siebie, tak niewinnie zwykle zaczyna się jedna z najpoważniejszych chorób we współczesnym świecie, alkoholizm. Dotyka całe społeczeństwo bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy status materialny. Często mówi się o niej jako o chorobie niezawinionej, ponieważ żaden z alkoholików nie planował nim zostać, niestety przeważnie każdy dowiaduje się, kiedy jest już za późno, a alkohol przejął kontrolę nad naszym życiem. Kobiety doświadczają znacznie szybciej niż mężczyźnie negatywnych konsekwencji społecznych, psychologicznych i zdrowotnych.

 

FAZY KOBIECEGO ALKOHOLIZMU


I : PICIE TOWARZYSKIE

Może trwać kilka lat i nie wzbudzać żadnych podejrzeń wśród bliskich oraz samej uzależnionej. Spożywanie alkoholu nie odbiega znacznie od zachowań osób sięgających po alkohol okazjonalnie.

Ważny jest jednak stosunek kobiety do używki. Potencjalna alkoholiczka odkrywa, że picie jest dla niej szczególnie przyjemne i odprężające. Zaczyna traktować alkohol jako środek na poprawę humoru – sięga po niego, wtedy kiedy ma zły nastrój, jest przygnębiona, zdenerwowana. Rośnie jej fascynacja alkoholem, sięga po niego częściej i w większych ilościach.

II : OSTRZEGAWCZA

Kobieta zaczyna szukać okazji, aby sięgnąć po alkohol np. organizowanie kolacji dla znajomych. Po wypiciu alkoholu ma lepsze samopoczucie. W trakcie imprez charakterystyczne jest podkręcanie tempa oraz inicjowanie wypijana większej ilości kolejek. 

Zaczyna też pić w samotności, przy wykonywaniu np. wielu czynności domowych gotowanie, pranie, opieka na dziećmi. Coraz częściej jest na rauszu.

III : KRYTYCZNA

Kobieta traci kontrolę nad piciem, zaniedbuje obowiązki rodzinne, zawodowe, domowe. Często porzuca też swoje dotychczasowe zainteresowania i hobby. Problem alkoholowy coraz bardziej staje się zauważalny. Cierpi cała rodzina, a także sama kobieta, która ma wyrzuty sumienia i poczucie winy ze względu na zaniedbywanie rodziny. Ma poczucie pustki, bezradności.

Składa najbliższym przysięgi o zaprzestaniu picia. Może pić ciągami na przemian z okresami całkowitej abstynencji dla poprawy zdrowia i udowodnienia rodzinie swojej ‘’silnej woli‘’, jednak kolejny nawet przypadkowy kieliszek wina może spowodować reakcję łańcuchową. 

IV : CHRONICZNA

Kobieta pije ciągami trwającymi, a przerwa w piciu powoduje silne objawy abstynencyjne. Często jej dzień zaczyna się od sięgnięcia po alkohol, zaczynają się zmiany w wyglądzie zewnętrznym, a do tego pogarsza się stan psychiczny oraz fizyczny. Spada tolerancja na alkohol, pojawiają się coraz większe wyrzuty sumienia połączone z myślami samobójczymi. 

Końcowe efekty nieleczonego alkoholizmu są dramatyczne :

 •  próby samobójcze
 •  marskość wątroby
 •  zapalenie trzustki
 •  psychozy alkoholowe
 •  choroby psychiczne
 •  trwałe uszkodzenia mózgu
 •  śmierć z przedawkowania – organizm kobiety przegrywa walkę z alkoholem

W naszej fundacji oferujemy autorski program terapeutyczny, tak abyś mogła podjąć skuteczne leczenie i zacząć życie na nowo, bez potrzeby sięgania po alkohol. Proponujemy terapię stacjonarną, 4-tygodniowy pobyt w ośrodku jak i ambulatoryjną.

Podchodzimy do leczenia alkoholizmu holistycznie. Traktujemy alkoholizm jako chorobę ciała – umysłu – duszy.

W ramach pobytu w Ośrodku Terapii Wenus otrzymasz :

 • terapię grupową
 • terapię indywidualną
 • konsultacje z lekarzem psychiatrą
 • warsztaty
 • codzienną relaksację
 • medytację
 • zajęcia ruchowe
 • wsparcie Recovery Coacha
 • zdrowe jedzenie i suplementację sprzyjające wychodzeniu z alkoholizmu

Oraz wspaniałą atmosferę, pełną ciepła, zrozumienia, a wszystko po to byś mogła zacząć żyć na nowo, bez potrzeby sięgania po alkohol.

JESTEŚMY PO TO BY TOBIE POMÓC.